Čudný ľudový názov Čaj Fuki sa u nás veľmi neujal, rovnako ako správny botanický názov Ehretia buxifolia Roxb., 1795. Rodové meno Ehretia získal tento strom na počesť známeho botanika 18. storočia. Volal sa Georg Dioysius Ehret. Pre bonsajistov však táto pekná drevina zostala jednoducho Carmona (karmona).
Na Filipínach a aj v južnej Číne si z lístkov Carmony pripravovali domorodci čaj. O tom svedčí i jej anglický názov Philippine Tea a Fujian (fu-ťien) Tea a aj nemecký názov Fukien Tee, z ktorého sa odvodilo i slovenské pomenovanie (trochu pomotané) Čaj Fuki. Čo by malo zrejme vystihnúť, že ide o “Čaj z provincie Fu-ťien”. Tento stromček však s čajovými kríkmi nemá nič spoločné a jeho lístky sa používali len ako náhrada pravého čaju.
KVITNE A PLODÍ ZÁROVEŇ
Carmona je zaujímavá i tým, že medzi jej sýtozelenými hustými listami sa tvoria malinké biele päťlupienkové kvietky, z ktorých dozrievajú zelené a neskôr oranžovočervené drobné bobule. Sú jedlé a pomerne sladké, chuťou pripomínajú čerešne. Rovnako sa dá uvariť čaj i z mladých listov, typických svojráznou bylinnou chuťou.
Vo voľnej prírode Carmona začína kvitnúť koncom jari alebo začiatkom leta. V bytoch pri stálej teplote a dobrej starostlivosti kvitne a plodí v priebehu celého roka. Je pôvabné vidieť na jednom stromčeku kvety i plody rôznej zrelosti v tom istom čase.
TVAROVANIE STRIHOM
Drevo Carmony je mäkké, pokryté typickou bledohnedou kôrou. Carmona rastie pomerne pomaly a konáriky sa nevlnia, ale rastú temer priamo a po čase niekoľko z nich strapato vytŕča z korunky. Vtedy je čas skrátiť ich asi na tri lístky a nechať znovu rásť. Takýmto pravidelným strihom sa stromček pekne zahustí. Strihať konáriky môžeme kedykoľvek počas roka bez obavy, že by sme bonsaju nejako ublížili. Tvar koruny môžeme upravovať i pomocou drôtov, ale v praxi sa to málo využíva. V prípade potreby drôty ovíjame iba okolo drevnatých konárikov. Tie mladé pred vyzretím dreva by sme mohli nechtiac poškodiť.
MALÝ VEĽKÝ STROM
Carmona je svojou stavbou i drobnými lístkami vhodná na vysádzanie do malých krajiniek na mise, pretože už niekoľkocentimetrové stromčeky vyzerajú veľmi pekne. Ak sú pestované z odrezkov, kvitnú i plodia. Carmonu si môžeme rozmnožiť i zo semienok, ale na kvitnutie si budeme musieť počkať niekoľko rokov, kým strom dospeje.
Zakorenený odrezok, i keď je maličký, má v sebe pamäť materskej rastliny, a preto sa hneď správa ako dospelý strom.
CARMONA A JEJ TYPY
Carmona má 2 základné typy, ktoré rozpoznávame podľa tvaru a najmä podľa veľkosti listov. Najvďačnejšie sú drobnolisté stromčeky (Carmona microphylla), pretože ľahšie zakvitajú a po opelení plodia. Veľkolisté formy (Carmona macrophylla)zasa rýchlejšie rastú a hrubnú. Obe formy však majú podobné nároky na pestovanie.
SPRÁVNE POLIEVANIE
U Carmony je veľmi dôležité nájsť správnu vyváženosť pri jej polievaní. Pretože ak polievame málo, listy zväčša hnednú a majú tendenciu opadávať a aj listové púčiky černejú a odumierajú. Ak je však drevina polievaná nad únosnú mieru, listy žltnú.
Carmona potrebuje mierne vlhkú zeminu, znáša i veľmi krátke preschnutie, ale nie premokrený substrát, v ktorom nastáva hnitie koreňov. Predovšetkým nie je dobre, aby strom stál dlhodobo vo vode.
V bytových podmienkach sa však nestáva často, aby mal bonsaj prebytok vlahy. Najmä stromky v menších miskách môžu trpieť jej nedostatkom najmä v zime, keď je v miestnosti suchý vzduch. Vtedy nezabúdame denne rosiť listy všetkých bonsajov bez ohľadu na druh dreviny a výdatne polievať.
Dreviny v malých miskách odporúčame polievať denne. U veľkých stromov substrát presychá pomalšie a podľa toho môžeme rytmus polievania upraviť.
SVETLO NADOVŠETKO
Najdôležitejšie, čo Carmona potrebuje, je skutočný dostatok svetla. Vo svojej pravlasti v južnej Číne v provincii Fu-ťien sa rada priam kúpe v slnečných lúčoch. Preto ju podľa možnosti pestujeme priamo na okne alebo na stolíku len niekoľko centimetrov od okenných tabúľ, alebo ju prisvetľujeme žiarovkami a žiarivkami, vhodnými pre rastliny a akváriá. Aj to je veľmi vhodné a efektné riešenie.
Ak je naopak v lete na pálivom slnku, listy prudko blednú a žltnú.
NAŠE TIPY NIELEN PRE CARMONY
Potrebám bonsajov treba pozorne načúvať a je poučné porozumieť ich reči.
Ak si Carmonu kúpite a prinesiete si ju domov, nevadí, ak počas krátkej aklimatizácie opadne pár lístočkov. Pozor ale, aby nepretrvávala niektorá zo zásadných chýb. Carmona vydrží bez slova naozaj veľa, ale ak sme k jej prejavom nevšímaví, môže nakoniec zostať stáť v miske s usušenými zelenými listami ako vianočný stromček.
Nie, nebojte sa! Pestovanie bonsajov vôbec nie je náročné. Ale napriek tomu je dôležité, aby sme im venovali denne svoju pozornosť a pár minút času. Nakoniec, veď práve preto ich pestujeme, nie?
Na čo si dať predovšetkým pozor?
1. Každý strom musí mať veľa svetla. To je preň tak dôležité, ako pre nás vzduch.
2. Pravidelne a pozorne polievame. Kým neprídeme časom na vlastný rytmus, tak polievame pozorne denne. Zároveň rosíme vodou listy. Pozor, rosenie listov polievanie nenahrádza, iba dopĺňa.
3. Hnojenie je pre často polievané bonsaje nevyhnutné, ale často podceňované. Najmä Carmony sú večne hladné stromčeky. Hnojíme preto či už pevnými, alebo tekutými hnojivami počas vegetačnej sezóny raz za dva týždne, v zime raz za mesiac (hovoríme o bytových bonsajoch). Dreviny nášho podnebného pásma zimujú v chlade a v zime ich nehnojíme.
4. Bonsaje majú rady svieži vzduch, ale pozor na prievan!
5. Presádzanie bonsajov nie je také dôležité a ani dramatické, ako by sa mohlo zdať. Carmonu pri jej spôsobe rastu stačí presadiť raz za dva roky.
PRÍJEMNÉ TEPLÚČKO
Carmona má rada teploty okolo 20°C, v lete do 30°C, v zime nesmie teplota klesnúť pod 15°C.
Na jar a v lete môžeme stromky letniť na balkónoch alebo v záhradách, po zime im to veľmi dobre padne. Vyhýbame sa však priamej poludňajšej páľave.
Text a foto: RNDr. Vladimír Ondejčík, RNDr. Alena Ondejčíková © magazín Bonsaj a čaj