EBA/ESA Convention 2023

Ako asi mnohí vieme, tak v dňoch 20. -23.4.2023 sa konala v Olomouci výstava Európskej bonsajovej asociácie (ďalej len EBA), Európskej asociácie suiseki (ESA) a samozrejme aj národná výstava Českej bonsajovej asociácie (ČBA).

Výstavy sa konali v rámci známej akcie Flora Olomouc v rovnomennom areáli. Bonsaje boli vystavované v dvoch pavilónoch (jeden pre ČBA a druhý pre EBA). Výstavné priestory pripravili organizátori na špičkovej úrovni. Bonsaje boli vystavené v nádherných tmavých  tokoname (viď foto). Samozrejme aj výstavný priestor pre suiseki nezaostával. Účasť vystavovateľov z Európy bola možno o čosi slabšia ako minulé ročníky, ale mnohé stromy boli na kvalitnej úrovni. Nemožno nespomenúť ani výstavu ČBA, ktorá bola tak isto veľmi pekná, taktiež s mnohými peknými stromami a to aj zásluhou slovenských bonsajistov

Na demo sa v sobotu a v nedeľu predviedli Carlos Van der Vaart a Milan Karpíšek, ktorý samozrejme tvarovali zaujímavý materiál. Najslabšou časťou výstavy (ak to tak možno vôbec nazvať) bola slabá ponuka v predajnej zóne, kde chýbali aj tradiční českí predajcovia.

Pre slovenskú bonsajistiku boli tieto výstavy viac než úspešné. Zoznam všetkých úspechov a cien uvádzame v závere tohto článku.

Napríklad, René Lempeľ dostal toľko cien, že na galavečeri cestou na pódium zodral aj topánky a ľudia čo s ním sedeli v jednom rade  už dostávali od vystupovania sa mu kŕče do nôh. Dokopy bol na pódiu 4 krát. Vydaril sa aj galavečer, ktorý sa odohrával v pavilóne plnom živých kvetov s nádhernými farbami a vôňami. Celú atmosféru slávnostného odovzdávania cien dopĺňala živá ľudová hudba.

Zoznam získaných ocenení:

Belan Maroš – EBA Merit Award, Carpinus betulus

Peteraj Ján – víťaz súťaže nových talentov

Pánik Jozef – cena poroty ČBA, Pinus sylvestris

Ján Vidlička – suiseki – World Bonsai Friendship Federation (WBFF) Award  + ESA nominácia,

                       Úpätie hory

René Lempeľ – WBFF, kompozícia Kifu

                       – Cena Českého klubu Shohin a Mame, Acer Campestre

                       – cena poroty ČBA, kompozícia Kifu

                       – ČBA cena za najvýraznejší bonsaj, Pinus mugo

Naše získane ocenenia sú dôkazom toho, že sme rovnocennými členmi európskeho bonsajového sveta. A veríme, že technika a materiál našich bonsajistov sa bude aj naďalej zlepšovať. Vidíme sa na národnej v Brezne 2.6 – 4.6 2023!