Reportáž z 20. NV Brezno 2023

Jubilejný 20. ročník národnej výstavy Slovenskej bonsajovej asociácie sa uskutočnil v 2.až 4.júna 2023 v Brezne. Mesto Brezno poskytlo SBA pekné priestory tzv. veľkej banketovej sály mestského Hotela Ďumbier. S inštaláciou výstavy sme začali prvého júna. Samozrejme sme sa museli popasovať s tradičnými problémami ako sú stoly a pozadia. Našťastie vedenie hotela bolo veľmi ústretové a pomohli nám zohnať takmer dostatočné množstvo stolov. Konštrukciu na pozadia sme mali pripravenú samozrejme vopred. Novinkou oproti predchádzajúcim výstavám bolo fotografovanie, každého jedného stromu v špeciálne nasvietenom priestore (tokoname by bolo silné slovo). Za nafotenie každého jedného stromu veľmi pekne ďakujeme Jankovi Stanovskému.  Po vyfotografovaní sa jednotlivé bonsaje umiestňovali na jednotlivé pozície, pokiaľ  možno podľa estetických a vystavovateľských pravidiel. Tu sa patrí poďakovať hlavne Renému Lempeľovi.

Samotnú výstavu sme otvorili 2.júna o desiatej hodine za účasti primátora mesta Brezna Tomáša Ábela, Lukáša Jančinu (prezident SBA) a Jána Peteraj (organizátor). Pri otváracom ceremoniály nám hrala ľudová hudba typická pre Horehronie v podaní žiačok SSOŠP EBG Brezno a s cateringom nám pomohli zase žiačky SSŠ ŽP.  Po otvorení si hostia pozreli výstavu a mnohých z nich zaujala natoľko, že členovia SBA im museli dlho vysvetľovať jednotlivé techniky a postupy tvorby bonsajov. V sobotu sa už tradične konala súťaž nových talentov, ktorej víťaz postupuje do medzinárodného kola EBA (Európska bonsajová asociácia).   Porota z pomedzi ôsmich bonsajov vybrala za víťaza Andreja Wágnera. V priebehu celého dňa výstavná sála praskala vo švíkoch a návštevnosť prekonala aj tie najoptimistickejšie očakávania. Bolo to predovšetkým, kvôli prebiehajúcim Dňom mesta Brezna a predovšetkým vďaka moderátorom, ktorí v priebehu celej výstavy posielali návštevníkov na našu výstavu.  V obedňajších hodinách nás navštívila jeho excelencia Makoto Nakagawa, japonský veľvyslanec na Slovensku. Pozrel si pozorne celú výstavu a udelil cenu veľvyslanca Japonska pre Milana Rozkoša. Sobotný večer patril galavečeru, ktorý sa konal v priestoroch reštaurácie hotela Ďumbier. Tu boli ocenené bonsaje za jednotlivé kategórie, ktoré si môžete pozrieť v závere článku. Nečakanou čerešničkou na torte bol ohňostroj na námestí M.R.Štefánika pri príležitostí dní mesta Brezna.

V nedeľu o 17tej hodine nastal čas ukončenia výstavy, odvoz bonsajov domov a usporiadanie miestnosti do pôvodného stavu. Na záver by sme radi poďakovali všetkým, ktorí sa podieľali na usporiadaní tejto výstavy, hlavnému organizátorovi Jánovi Peterajovi a celému prezídiu SBA, ale samozrejme aj jeho ostatným členom. Už teraz sa tešíme na 21. ročník národnej výstavy v Hlohovci.  

Ocenené bonsaje na 20. Národnej výstave SBA, Brezno 2023

  • Hlavná kategória

GRAND PRIX:                Milan Roskoš – Borievka viržínska

Najlepší listnáč:             Vladimír Kriško – Hrab kórejský

Najlepší ihličnan:           Jozef Pánik – Borovica lesná

Shohin regál:                 Milan Roskoš

Kifu kompozícia:            René Lempeľ – Borovica horská, Javor dlaňovitolistý

Miroslav Žabka – Borovica lesná

Július Kolesár – Hrab obyčajný

Peter Vitéz – Drienka obyčajná

Peter Chrena – Hloh jednosemenný

Erik Biščák – Borovica lesná

  • Vedľajšia kategória

Cena veľvyslanca Japonska:       Milan Roskoš – shohin regál

Cena primátora mesta Brezno:   Milan Roskoš – Krušpán vždyzelený

Rudolf Fraštia –  Myrta obyčajná

Peter Šranko – Brest štíhly

Luboš Špalek – Smrekovec opadavý

Ján Zbiňovský – Skalník obyčajný

Rastislav Moravčík – Slivka čerešňoplodá

Ján Stanovský – Jelša lepkavá

Marián Pekárik – Borovica lesná

Maroš Beľan – Hrab obyčajný

Súťaž nových talentov:

  1. miesto: Andrej Wágner
  2. miesto: Jaroslav Antal
  3. miesto: Patrik Panda

 

Všetky fotky z výstavy, galavečera, aj všetky stromy na výstave si môžete pozrieť v galérii na tomto odkaze na stránke úplne dole v sekcii Galéria.