Výstava bonsajov v Poľsku (Ksziaz 2013)

Od 30.apríla do 5.  mája sa uskutočnila nádherná výstava bonsajov na zámku Ksziaz v Poľsku. Výstavu videlo okolo 20 000 divákov a o tom sa nám  na Slovensku môže iba snívať… Faktom je, že výstava bonsajov je súčasť nádhernej výstavy kvetov, ktoré zaplavili nielen priestory zámku, ale aj nádvorie a priľahlé priestory. Počasie vonkoncom neprialo desať stupňov na hotely a dvanásť pred zámkom a do toho stály dážď,vietor a… Ale na druhej strane ma hrial pocit stretnutia nielen s Piotrom, ktorý výstavu zorganizoval a mal pod palcom, ale aj celou bonsajovou partiou na čele s Maurom Stenbergerom, Vaškom Novákom, Marekom Gajdom, Seok Ju  Kimom, Milanom Karpíškom a ďalšími skvelými “chalaňmi poľskej družiny”. A myslím, že aj my dvaja s Milanom Roskošom sme tam dobre zapadli.

Rád by som zdôraznil dva významné momenty výstavy

Ten prvý sa týka dema. Iste viete, a nie je to žiadnym tajomstvom, že po niektorých demonštráciach veľa stromov aj uhynulo… Robiť totiž komplet strom je nielen náročné, ale môže to spôsobiť aj neželaný neskorší efekt… A preto sa Piotr Cerniachowski rozhodol dať na demo stromy, ktoré boli nielen výborne zapestované a vo vynikajúcej kondícii, ale boli na nich už robené zásahy. Takže išlo o to dotvarovať elegantne hlavne korunu. Ak by si niekto myslel, že je to maličkosť, mýlil by sa – napríklad Milan Karpíšek aj Seok Ju Kim museli tvarovať  stromy dva dni… Ale o to boli ich  práce robené do najmenšieho detailu a kreativita tvarovania bola na vysokej úrovni. Ja osobne vidím v Piotrovích stromoch kandidátov nielen na možné  ocenenia, ale budú zaiste aj ozdobou nejednej výstavy bonsajov. Čo sa týka tvarovania Milana Roskoša – musím podotknúť, že jeho práca má vždy nápaditosť a vysoký kredit.

Druhý moment  ktorý udrel do očí bola nielen dostatočná plocha pre každý bonsaj, teda žiadna tlačenica ako na našich výstavách ale dostatočné prezentovanie každého bonsaja aj s kusamonom v optimálnom priestore. Stromov bolo, myslím, okolo 65, ale každý jeden bol majstrovským dielom do detailu vytvarovaným. Toto  je často slabina našich stromov a preto si myslím, ak nie je bonsaj dobre dotvarovaný a v optimálnom stave, radšej by som ho nevystavoval.

Jediným nedostatkom,ak to tak vôbec možno nazvať bola kvalita niektorých misiek, ako aj zladenie strom-miska-farba glazúry.Ale aj na tejto výstave boli diela vysokej kvality, či už Poliakov, Čechov a myslím aj naše slovenské. Dobre sa mi preto počúvala pochvala od  samotných Kimovcov.

Mňa najviac upútal lesík-vor P.Cerniachowského ako aj jeho všetky stromy, výbornú kondíciu a tvar má známi Larix Vaška Nováka. Mne sa osobne veľmi páčili oba bonsaje  Milana Roskoša a ešte jeden detail… česká škola ide nápadne dopredu.

Teším sa na budúci rok,len aby sa počasie umúdrilo….Pár fotiek pridávam pre potešenie očí a duše.

 

Cyril Tatranský