Seriál Jána Zágoršeka 9 – Objektové suiseki – nadprirodzené bytosti

Objektové sugestívne kamene, ktoré sa nepodobajú reálnym ľudským bytostiam, resp. také, ktoré by – pre svoju grotesknosť až „ošklivosť“ mohli urážať útlocit niektorých ľudí – radšej zaradíme do kategórie nadprirodzených, mytologických, rozprávkových či bájnych bytostí. Býva to čarodejník/čarodejnica, škriatok, obor, diabol, duch, mutant, monštrum, morská panna, bohovia i anjeli; pre nás sa môžu javiť ako rozprávkové bytosti aj napr. kráľ, princezná či dvorný šašo (Gašparko).

To isté – až na to urážanie J – sa týka aj zoomorfných kameňov. Takže suiseki pripomínajúce nadprirodzené zvieratá môžu mať pomenovanie ako Drak (najcennejšie), Netvor, Big Foot, E.T. – mimozemšťan, Lochneska, Pegas alebo trebárs Bájny vták Turul.

Ako podkategória sú prípustné aj sugestívne kamene zobrazujúce časti tela, predovšetkým hlavy nereálnych až hrôzostrašných bytostí. Ja ich však prezentujem skôr v úsmevnom než strašidelnom duchu.

Netradičná kategória suiseki umožňuje aj umiestnenie na netradičnej daize.

 

Poznámka:

Pre deti je dôležité i meno hračky. Keďže som sa preniesol do detských liet, uvádzam aj moje názvy prezentovaných suiseki (podľa poradia): Baba Jaga, Dračí kráľ, Dubáčik, Fantom z hlbín, Janko Hraško, Jeho Veličenstvo, Malý Muk, Zeus mladý-starý (dvojstranný).