Ako sa dopracovať na Noelanders Trophy za 4 roky

Ako sa dopracovať na Noelanders Trophy za 4 roky? Nemožné? Práve naopak, možné. Existuje viac ciest. Tá prvá je kúpiť si drahý strom a skúsiť ho prihlásiť. Následne čakať, či bude vybraný. Druhá je mať veľmi kvalitný materiál, yamadori, a venovať sa mu od základov na plno minimálne 10 rokov. Tretia cesta, ktorá je môj prípad, je kúpiť si drahý strom, ktorý už niečo mal za sebou. Ale je tu jeden háčik . Koľko krát v živote sa Vám dostane takýto materiál do rúk ? Koľkí z nás sú ochotní obetovať 15 svojich „miláčikov“, aby sme mali v zbierke jeden poriadny strom? Koho z nás v ten moment napadne, že tento strom si kúpim, lebo bude mať úspech na výstave? Mňa určite nie.

V roku 2015 na Národnej výstave v Banskej Bystrici

V roku 2015 na Národnej výstave v Banskej Bystrici

Strom, o ktorom je reč, je Smrek Ajanský (Picea Jezoensis), alebo ako ho volám ja – Milášek. Pochádza z Hokkaida a odhadovaný vek je cez 100 rokov. V mojej zbierka je od roku 2013. Dodnes si pamätám prečo som si ho kúpil. Vyberal som ho z cca 20 stromov. Bol taký iný! Vymykal sa bežným bonsajovým tvarom. No bola to ,,láska na prvý pohľad“ a veľmi veľká výzva.

V roku 2013 v Bonsaj centre

V roku 2013 v Bonsaj centre

Keď už bol u mňa v záhrade, chodil som okolo neho zo zatajeným dychom. Tá neskutočná energia ktorá z neho vyžarovala! Tá krásna čierna kôra zvýraznená bielymi jinmi a shari . To tmavé ihličie, ktoré na jar zažiari a prebudí život v každom z nás a veľká zodpovednosť voči predchádzajúcim majiteľom – rešpekt!

Pôvodná pohľadová strana

Pôvodná pohľadová strana

Milášek prišiel do mojej záhrady v Marci 2013. V apríli som ho vybral z misky a skontroloval korene. Tehla, s ktorou bol strom podložený, mi hneď dala odpoveď prečo je strom taký ťažký . Preložil som ho do väčšej misky a dal do tieňa nech sa aklimatizuje.

Po prvom tvarovaní v roku 2014

Po prvom tvarovaní v roku 2014

Prvé tvarovanie som spravil až o rok neskôr, v septembri 2014. Viem, že najjednoduchšie by bolo vychádzať z prvej pohľadovej strany (foto vyššie) a pekne usporiadať korunu do tvaru huby. Všetko by bolo pekné a ako má byť. Zvolil som však stranu druhú. Chcel som ukázať dramatickosť kmeňa a ten krásny tok energie. Porušil som základné pravidlá negatívnych priestorov, áno porušil. Dynamika kmeňa a zvláštna osobnosť tohto stromu si to však vyžadovala. Pre zvýraznenie dynamiky kmeňa som konzultoval misku s českým keramikom pánom Dordom. Tvar misky a jej sfarbenie vyšlo nad moje očakávania.

Na výstave EBC 2016 v Maďarsku

Strom bol prvý krát vystavený na našej výstave Cassovia bonsai 2015. Aj keď som strom nechcel vystavovať na veľkých výstavách, po posmelení laickou verejnosťou som zmenil názor. V ten istý rok získal Milášek cenu Grand prix na Národnej výstave v Banskej Bystrici a cenu Kim Se Wona na Bonsai Prešov Exhibition. Výhra ho posunula na Európsku výstavu v Maďarsku, EBC 2016.

Na Noelanders Trophy 2017

Na Noelanders Trophy 2017

Keď sme sa na jeseň 2016 rozhodli s priateľmi navštíviť výstavu Noelanders Trophy 2017, ponúkla sa mi myšlienka Miláška prihlásiť. Nemal som žiadne očakávanie, skôr naopak. Je to najprestížnejšia výstava v Európe a výber stromov je veľmi prísny. Keď mi v polovici januára prišiel potvrdzujúci email, že Milášek bol vybraný, neveril som vlastným očiam. Slzy šťastia boli na mieste a niet sa čo hanbiť. Keď som ho na výstavisku zbadal medzi bonsajmi od svetoznámych bonsajových umelcov ako Masahiko Kimura, až vtedy som pochopil že Milášek je svojim osobitným tvarom odlišný od ostatných bonsajov a práve preto je tam. Bol to pocit, na ktorý nezabudnem a prajem ho každému z Vás . Na koniec len dodám, že nikdy sa neriadim vzorom, ale len pocitom, srdcom a rešpektujem, čo mi strom ponúka . Nikdy ten stromček nebude Váš najlepší priateľ, ak ho budete vnímať ako cestu k úspechu alebo cene na výstave.

Juraj Szabó
Prezident Slovenskej bonsajovej asociácie