Reportáž z Noelanders Trophy XV.

Kalendárny rok 2014 sa v bonsajovom svete začal prestížnou výstavou Noelanders Trophy XV., ktorú v termíne 18. a 19.01.2014 mohli návštevníci naklonení tomuto druhu umenia vidieť v mestečku Heusden-Zolder v Belgicku. Výstavu tradične poriadala belgická bonsajová asociácia na čele s Marcom Noelanderom.

Pôvodný článok nájdete na stránke AteliérCASCADA.

Noelanders Trophy 2014

Na toto významné podujatie sa tento rok rozhodla ísť pozrieť aj 4-členná skupina trnavského bonsai klubu v zložení Martin Krivošík, Maroš Belan, Stanko Petík a ja. Samozrejme tomu predchádzalo online zakúpenie leteniek v dostatočnom predstihu, čo veľmi priaznivo ovplyvnilo cenu letenky. V piatok ráno 17.01.2014 sme sa všetci stretli na bratislavskom letisku, kde nás o 09,30 hod. čakal odlet lietadla spoločnosti Ryanair na letisko Charleroi. Doleteli sme niečo po 11,00 hod. a autom sme sa presunuli do Brusselu, kde sme boli ubytovaní v súkromí nášho priateľa. Po krátkom oddychu, obede a “uvítacom drinku” sme sa vybrali trochu okuknúť Brussel. Na cestu do centra sme využili metro a potom už len vlastné nohy.

Brussel je zaujímavé a multikultúrne mesto, vidieť tam ľudí rôznych národností a rás. Má svoju typický architektúru a ráz, ktorý mi na mnohých miestach pripomínal uličky niekde v Brne alebo v Prahe. Nájdete tam pasáže plné malých obchodíkov s belgickými pralinkami, waflami plnenými ovocím a šľahačkou, suvenírmi, šperkami, a všeličím možným. V úzkych uličkách dláždených mačacími hlavami vás nielen vôňa, ale i samotní pracovníci reštaurácií lákajú na svoje menu do útulných reštaurácií a nie je žiadnou zvláštnosťou, že i v zimných mesiacoch a sychravom počasí môžete sedieť vonku pod plátenými markízami, vychutnávať miestne špeciality a nasávať atmosféru. Nedmysliteľnou súčasťou Belgicka je pivo, ktoré si môžete dať v bezpočet druhoch vo všadeprítomných tématicky zariadených puboch, plných turistov i domácich. A keďže nám začalo pršať, rozhodli sme sa, že skočíme na jedno do niektorej pivárne … je predsa príjemnejšie tekutiny mať v sebe ako na sebe, nie? CoolMy sme navštívili 3 a každá z nich mala inú atmosféru a prostredie. Večer sme ukončili nákupom suvenírov a belgických praliniek pre svojich blízkych v spomínaných obchodíkoch.

Nadišla sobota ráno … umyť, naraňajkovať, skontrolovať foťáky a odchod na výstavu, kde sme museli ísť autom, keďže to bolo okolo 80 km od Brusselu. Cestou sme sa stavili na benzínke na kávu a croisanty. Už príchod na parkovisko pred výstaviskom naznačoval, že bude na výstave veľa ľudí… autá s rôznymi ŠPZkami z rôznych krajín boli jasným znamením o kvalite a návštevnosti výstavy. Hneď vo vstupnej časti si návštevníci mohli zakúpiť rozmanitú bonsajovú literatúru, prevažne však vo francúzštine, nemčine či angličtine. Po zakúpení vstupenky sme sa rozhodli najprv preskúmať tovar prítomných predajcov, u ktorých nebol problém kúpiť kvalitný rastlinný materiál, potreby na pestovanie, tvarovanie či bonsai misky. Vďaka vysokej návštevnosti sa v prvých hodinách výstavy musel človek trochu predierať k tovaru a predajcom. O cenách rastlín a keramiky písať nebudem, lebo to je iný level ako u nás. Vidno, že v západnej Európe majú iné príjmy. Ale na nejaké drobnosti sa peniažky našli, takže niečo na pamiatku bude. Výstava samotná bola situovaná v strednej časti 1. poschodia starej priemyselnej haly, v ktorej sa to všetko odohrávalo. Všetky vystavované stromy mali dostatočný priestor na svoju prezentáciu, nechýbali stolíky ani doplnkové rastliny. Zopár z nich vďaka internetu už boli známe, takže bolo zaujímavé pozrieť si ich na vlastné oči.  Minimálne polovica stromov bola vo veľkostiach, kde ho jeden človek sám neodnesie, čo je pre takéto výstavy príznačné. Boli pomerne vyvážene zastúpené ihličnany aj listnáče, ktoré sa najmä v tomto období bez lístia pýšili detailnou stavbou konárikov. Na výstave bol síce zákaz fotenia, no nebol vôbec problém zopár amatérskych záberov za chodu si urobiť. Odhadujem, že vystavených bolo cca 100 stromov. Osobne som si výstavu prešla 3x a stále som objavovala nové skutočnosti… bolo na čo sa pozerať. V prízemí haly bolo na 13,00 hod. naplánované demo niekoľkých známych bonsajistov : Kevin Willson, Ryan Neil, Sandro Segneri a David Benavente. Demo Kevina Willsona a Davida Benavente moderoval nám známy Walter Pall, ktorý bol aj osobne pozdraviť našu delegáciu zo Slovenska. Netreba ani hovoriť, že stromy na demo si demonštrátori na takýchto akciách vyberajú v tých väčších veľkostiach… najmenší z nich ( borovicu ) tvaroval David Benavente, Kevin Willson mal nádherný japonský smrekovec a zvyšní dvaja vsadili taktiež na borovice. Takže všetci mali ihličnany, ktoré sú na tvarovačkách skoro pravidlom. Počas tvarovačiek sme ešte odbehli na obed, prebehli sme znova výstavu či predajcov a priebežne sme monitorovali vývoj stromov na pódiách. Podarilo sa osloviť aj zopár známych tvári zo sveta bonsajistiky a urobiť nejaké pamätné fotečky.

Okolo šiestej sme už sedeli v aute a opúšťali mesto Heusden-Zolder, kde sme mali tú česť vidieť nádherné exponáty a byť súčasťou atmosféry nádhernej výstavy bonsajov pod názvom Noelanders Trophy XV. V Brusseli sme si ešte skočili na večeru ( fantastický kebab v placke s hranolčekmi ), v blízkej hospode sme dali jedno záverečné pivko a hajde do postele. V nedeľu ráno budíček o 04,00 hod., rýchle raňajky a odchod autom na letisko Charleroi, odkiaľ sme o 07,15 hod. odlietali späť do Bratislavy. Let bol fajn, dokonca sme pristávali o cca 15-20 minút skôr.

Na záver sa ešte chcem poďakovať všetkým členom našej výpravy a samozrejme hlavne našim hostiteľom Lukášovi a Peťke za krásny výlet, milú spoločnosť a všetko čo sme zažili a videli. Teším sa na nejaký ďalší trip, verím, že niekedy v budúcnosti zasa niečo vymyslíme.

… a ešte nejaké fotečky Wink

Ivet Mikešová
AteliérCASCADA