Reportáž z Noelanders Trophy 2013

Tento rok som absolvoval krátky výlet do Belgického mestečka Heusden-Zolder. Postupoval som podľa návodu, ktorý sa dá prečítať tu. Všetko prebehlo podľa plánu, počet stratení a žalostných situácií bol v rámci stanovenej normy.

Na ukážku, ako ďaleko sa vlastne treba vybrať, prikladám mapku nižšie. Mimochodom, je to ďalej ako tohtoročné EBC vo Francúzsku.

Zobraziť väčšie

Tak ako sa píše v návode, cesta ubehla relatívne rýchlo a popritom som si ešte aj pospal. V lietadle bolo veľa Slovákov,  s páru som sa dal vo vlaku do reči – tiež prišli na predĺžený víkend z rôznych dôvodov. Po chvíli cestovania vlakom z reproduktoru bolo počuť, že prichádzame na stanicu Midi. Po počiatočných problémoch s navigáciou som sa nakoniec dostal na hotel a zvyšok dňa strávil zisťovaním, čo môžem v Bruseli robiť a ako sa dostať na výstavu.

Cesta vlakom ubehla relatívne rýchlo. Tí, čo navštívili okrajové časti Paríža by našli veľa spoločného s tými v Bruseli – staré, úzke a vysoké budovy zdobené výstupkami a kútikmi.

Samotná výstava sa koná v areáli starej továrne. Na vrchnom poschodí boli bonsaje, o poschodie nižšie sa konali demo tvarovania. Tieto prebiehali súčasne a dalo sa medzi nimi prebehovať. Ja som sa zúčastnil nedeľného dema, ktoré moderoval Walter Pall, tvaroval Werner Busch a asistoval mu Viet Luan Tran (talent nemecka roku 2011). Všetci traja z Nemecka (pre tých, ktorí ich nepoznajú).

Tvarovanie vyzeralo veľmi sľubne, zároveň aj časovo náročné. No záver priniesol hneď 2 prekvapenia. Prvým bolo to, že sme sa celý čas pozerali na zadnú stranu stromu, nie pohľadovú. Druhým bolo to, že napriek jasnému výsledku hlasovania publika, že najspodnejšiu vetvu nechať, ju W. Busch odstránil vlastne iba minútu pred dokončením z čista jasna. Mne sa pozdával strom tak ako bol pôvodne otočený a aj s danou vetvou (ale s istou korekciou).

Nebudem už ďalej zdržiavať a tu sú fotky, na ktoré sa určite tešíte: