O TOM, ČO BOLO A ČO BUDE KONCOM ROKA 2009

Milí priatelia,

zima je už predo dvermi a tak je tu opäť ďalšie Stretnutie priateľov bonsajov, krásnych kameňov suiseki a dobrého čajuv Čajovni dobrých ľudí, tak ako je zvykom zopár posledných rokov, na ktoré ste všetci členovia ale aj nečlenovia SBA srdečne pozvaní.

AKTIVITY NA SLOVENSKU

Rok 2009 bol inšpiratívny, bohatý na zážitky a aj úspešný.

 • V Prešove sa konala Národná výstava bonsajov a suiseki SBA.
 • Počas celého roka fungoval vďaka práci a ochote Petra Mušinského web Slovenskej bonsajovej asociácie, vďaka ktorému máme možnosť medzi sebou komunikovať, posielať informácie o výstavách, stretnutiach, kempoch či ďalších aktivitách, alebo len dať vedieť svoje postrehy, dobré rady ďalším, ktorí to potrebujú a tí, čo majú radi počítačovú komunikáciu, majú možnosť aj napriek rôznym vzdialenostiam byť v častejšom kontakte so svojimi „bonsajovými“ či „suiseki“ priateľmi.
 • Konali sa tvorivé dielne pod záštitou klubov a SBA na viacerých miestach Slovenska, ktorých cieľom bolo priblížiť systém tvarovania s praktickými radami a vlastnou skúsenosťou prispieť k ľahšiemu tvarovaniu pre tých, ktorí majú pocit, že potrebujú pomoc a radu skúsenejšieho kolegu. Boli to neformálne stretnutia, kde bola dobrá nálada a správny tvorivý duch všetkých prítomných.
 • V Nitre sa ste na jar mohli navštíviť 12. ročník medzinárodnej výstavy bonsajov, suiseki a čaju Bonsai Slovakia 2009 a v júni 9. Nitrianske bonsajové dni.
 • Bonsajisti z Martina zorganizovali priamo v prírode Bonsajový camp.

AKTIVITY V ZAHRANIČÍ

Viacerí z Vás sa boli pozrieť alebo sa aktívne zapojili na výstavách v rôznych mestách či iných štátoch.

Mali sme zástupcov na kongrese EBA v španielskej Lorce a aj na 6. svetovom bonsajovom kongrese WBFF v San Juan v Portoriku, kde po prvý raz v histórii Slovensko získalo významné ocenenia:

 • Zlatú medailu získal Ivan Štefanovič za ručne vyrobená bonsajovú misku v kategórii veľkých misiek
 • Striebornú medailu získal Ivan Štefanovič za ručne vyrobená bonsajovú misku v kategórii malých misiek
 • Zlaté medaile získali Alena a Vladimír Ondejčíkoví za popularizáciu bonsajového umenia od organizácie World Bonsai Friendship Federation

1. SLOVENSKÁ BONSAJOVÁ EXPEDÍCIA NA TAIWAN

Pod záštitou prezidenta SBA sa zorganizovala 1. slovenská bonsajová expedícia na Taiwan, ktorej cieľom je predovšetkým účasť na 10. Ázijsko – Pacifickej výstave bonsajov a suiseki ASPAC. Toto významné celosvetové podujatie sa uskutoční októbra a začiatkom novembra 2009 v meste Chung Hua na ostrove Taiwan. Všetky prípravy sú už zavŕšené vrátane spoločného stretnutia v Čajovni dobrých ľudí. Začíname baliť kufre.

 

INTERNETOVÁ VÝSTAVA – MEMORIÁL TIBORA OPÁTA

Počas celého roku je otvorená internetová výstava na počesť nášho priateľa a to Memoriál Tibora Opáta, ktorá bude slávnostne vyhodnotená práve na našom stretnutí v Čajovni dobrých ľudí. Ešte stále máte možnosť vyjadriť úctu tomuto dobrému človeku účasťou na jeho memoriáli.

PRIATEĽSKÉ STRETNUTIE SLOVENSKÝCH BONSAJISTOV
V ČAJOVNI DOBRÝCH ĽUDÍ

Milí priatelia, srdečne vás všetkých pozývame do Nitry, do Čajovne dobrých ľudí na naše Mikulášsko-predvianočné priateľské posedenie. Bude sa konať v nedeľu 29.11.2009 o 14,00 a je určené pre všetkých priaznivcov i pestovateľov bonsajov, suiseki a dobrého čaju.

Čo Vás čaká na stretnutí v Nitre? Okrem tradičnej ochutnávky originálnych čajov budú pre Vás pripravené:

 • Rozprávanie a fotoprezentácia členov expedície na Taiwan – kde sa s Vami podelia o svoje dojmy a pocity zo svojej prvej veľkej cesty
 • Rozprávanie a fotoprezentácia manželov Ondejčíkových o 6. Svetovom kongrese WBFF 2009 v Portoriku
 • Vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien internetovej výstavy Memoriál Tibora Opáta za najkrajšie fotografie bonsajov a suiseki. Ceny do súťaže venuje Bonsai centrum Nitra.
 • Rozdávanie malých a milých mikulášskych darčekov (môžete sa zapojiť a urobiť niekomu radosť).

Všetkým Vám ďakujeme za podporu SBA, za Vaše príspevky i postrehy a tešíme sa na Vás.

Dovidenia.

RNDr. Vladimír Ondejčík
Prezident Slovenskej bonsajovej asociácie