Noelanders Trophy 2004

Keď som bola ešte malým dievčatkom, často sa mi sníval podivný sen o vidieckych domoch, okolo ktorých v rovných kanáloch plávali veľké pomalé ryby. A keď som po prvý raz prekročila hranice Belgicka, ocitla som sa ako Alenka v ríši divov v krajine svojich detských snov. Vlastne pri každej návšteve Belgicka sme zažili čosi temer mystické. Vrátane obchodíkov s chýrečnými čokoládovými bonbónikmi…

I samotný Marc Noelanders a jeho svojský štýl bonsajov šíri okolo seba závan mystiky. Možno sa svojím umením a chápaním sveta dotkol podstaty… A tak sa stalo už tradíciou, že v chladnom januári, keď máloktorí z našich bonsajistov by chceli kdekoľvek vystavovať svoje stromy, otvárajú sa brány stále krajšej výstavy Noelanders Trophy v belgickom mestečku Heusden-Zolder. Organizuje ju Bonsai Association Belgium a dominantná osobnosť Marca Noelandersa magicky priťahuje do krajiny starých Valónov a Flámov milovníkov bonsajov z celej Európy.

Aj na tohtoročnom piatom ročníku sa zišlo v kultúrnom dome malého mestečka neďaleko Brusselu veľa zaujímavých ľudí. Willi Benz s manželkou Gudrun z Nemecka tu vystavovali časť svojej unikátnej kolekcie suiseki, Švajčiar Serge Clémence a Talian Lorenzo Agnoletti hodnotili najkrajšie bonsaje a predviedli hlavné demonštrácie ich tvarovania, Harry Tomlinson s Petrou Engelke z Anglicka si zriadili jeden z početných predajných stánkov, ktoré výstave jednoznačne dominovali a stovky návštevníkov z celej Európy sa s pečiatkami na ruke, ktoré ich oprávňovali pozrieť si výstavu či demo, prechádzali pomedzi stoly so stohmi bonsaj misiek, drevených podstavcov, magazínov, vonných tyčiniek, posedávali pri čaji či pri pive, s úsmevom sa zdravili so svojimi slávnymi kolegami a sem tam zahliadli aj samotného Marca Noelandersa s nevyhnutnou cigarou v ruke mihnúť sa davom.

Vstúpme však do samotných výstavných priestorov, ktorým sa nedal uprieť zvláštny pôvab, prepracovanosť a cit pre detail. Hneď pri vchode na čiernom dramatickom pozadí dominoval víťazný strom výstavy – borovica Bryana Albrighta z Anglicka a zaujímavá kompozícia Marca Noelandersa. Je treba priznať, že aj ďalších vyše 70 stromov výstavy spĺňalo skutočne vysoké kritériá a skorý januárový termín umožnil netradičný pohľad na dokonalú štruktúru a stavbu stromov neprekrytú zeleňou listovej plochy podobne, ako sme to zažili pred rokom v Japonsku na Kokufu Ten. K takýmto zaujímavým stromom so zimným habitom patril aj sugestívny smrekovec Václava Nováka, ktorý svojou jednoduchosťou, prepracovanou formou a monumentalitou priťahoval jednoznačnú pozornosť znalcov i milovníkov bonsajov. Vedľa malej improvizovanej japonskej chyže sa ľudia pristavovali pri veľkolepej kolekcii stromov, ktorú vystavoval Danny Use a potom malou bránkou vchádzali do sveta miniatúrnych bonsajov, ktoré svojou silou i krehkosťou očarili nejednu citlivú dušu. Vedľa kríčka s kvitnúcimi sakurami patrilo jedno zo zákutí výstavy už spomínanej kolekcii krásnych suiseki prezidenta ESA Williho Benza, ktorý veľmi ochotne priamo na mieste zasväcoval všetkých záujemcov do zákonitostí tohto starého umenia.

Noelanders trophy V už odvial čas a stretnúť s jej hlavným protagonistom Marcom Noelandersom osobne, pozrieť si zadarmo jeho demonštráciu tvarovania, ste mohli i 22. – 25. 4. 2004 v Nitre na 7. ročníku medzinárodnej výstavy bonsajov a suiseki Bonsai Slovakia 2004, kde bol Marc Noelanders jedným z hlavných hostí.

 

RNDr.AlenaOndejčíková,
RNDr.VladimírOndejčík
Bonsai centrum Nitra