Čo nás čaká v roku 2009

Opäť sa stretol rok s rokom. A tak, ako aj po iné roky, sme zorganizovali v Čajovni dobrých ľudí v Nitre predvianočné stretnutie bonsajistov pri dobrom čaji. Dúfam, že pre všetkých členov SBA a aj ostatných sympatizantov umenia bonsajov a suiseki bol tento rok úspešný a inšpiratívny.

Počas stretnutia v Nitre bolo uskutočnené aj zasadanie prezídia SBA a diskusia o ďalších aktivitách SBA. Rád by som Vás informoval o tom čo nás čaká v roku 2009:

MEMORIÁL TIBORA OPÁTA

Od nového roku na počesť nášho výborného priateľa, skvelého človeka, skúseného bonsajistu, zberateľa suiseki a člena SBA, ktorý nás náhle a nečakane opustil, organizujeme internetovú výstavu bonsajov a suiseki : MEMORIÁL TIBORA OPÁTA, ktorej najlepšie exponáty budú ocenené Cenou Tibora Opáta. Preto Vás všetkých vyzývam, aby ste sa zapojili do tejto súťaže a tým vzdali hold a úctu Tiborovi Opátovi.

KONGRES EBA – ESA

V roku 2009 sa bude konať kongres EBA – ESA v španielskej Lorce v dňoch 6.- 8. 3. 2009. Všetci ste srdečne pozvaní na tento zaujímavý kongres, ktorí bude doplnený veľkou floristickou výstavou. Pestovatelia, ktorých bonsaje boli umiestnené v prvej desiatke najkrajších bonsajov na Národnej výstave v Nitre, majú právo a česť prezentovať svoje bonsaje aj na kongrese EBA. Informácie o podmienkach prezentácie získajú u prezidenta SBA.

BONSAI SLOVAKIA 2009

12. ročník medzinárodnej výstavy bonsajov, suiseki a čaju BONSAI SLOVAKIA 2009 sa bude konať 16. – 19. 4. 2009 na výstavisku Agrokomplex v Nitre. Srdečne Vás pozývame!

NÁRODNÁ VÝSTAVA SBA

Tak ako každý rok, sa opäť pripravuje Národná výstava bonsajov a suiseki SBA, ktorá by mala byť pripravená v Prešove. Bližšie informácie budú zverejnené hneď, ako ich prezídium SBA bude mať, prostredníctvom našej internetovej stránky.

ÁZIJSKO-PACIFICKÁ VÝSTAVA ASPAC NA TAIWANE

31.10.-2.11.2009 sa bude na Taiwane konať 10. Ázijsko-Pacifická výstava bonsajov a suiseki v súkromnej záhrade pána Chena. Slovensko dostalo pozvanie na túto výstavu, ktorá bude jedinečná prostredím, exponátmi, organizáciou ako aj sprievodným programom. Manželia Ondejčíkovci budú pripravovať a pomáhať pri organizovaní expedície pre záujemcov, ktorí by chceli navštíviť jeden z najkrajších ostrovov sveta (Ilha Formosa – Nádherný ostrov) a vidieť jednu z najunikátnejších bonsajových výstav, ktorá bude doplnená krásnou kolekciou suiseki, jedinečnou zbierkou umenia aj z dvora čínskeho cisára. Ak máte chuť vybrať sa do Ázie, máte skvelú príležitosť. Pozývame Vás!

TVORIVÉ DIELNE

Pre všetkých, ktorí sa chcú zlepšiť v tvarovaní bonsajov, podiskutovať o svojich stromoch a suiseki, o tvorbe daizy, či nájdení najlepšieho pohľadu alebo štýlu pre svoj bonsai, na podnet členov SBA prezident SBA v spolupráci s prezídiom a klubmi pripravuje TVORIVÉ DIELNE pre členov SBA, ktoré sa budú organizovať nasledovne:

 

…… MAREC 2009 –  Danubius Bonsai klub Bratislava

Lektori : I. Štefanovič, I. a M. Hojstričové, J. Zágororšek, L. Husák, V. Ondejčík

…… MÁJ 2009 – Bonsai klub Trnava

Lektori: K. Pacek, V. Vadovský, V. Ondejčík

…… JÚN 2009 – 9. Nitrianske bonsajové dni – Bonsai centrum Nitra

Lektori: V. Ondejčík, A. Ondejčíková, V. Ondejčík jr.

 

SBA pripraví pre vás aj ďalšie TVORIVÉ DIELNE, na ktorých je vstup pre členov SBA a členov organizujúceho klubu zdarma. Všetky termíny budú vždy upresnené včas tak, aby ste sa ich mohli zúčastniť. Termíny nájdete v kalendári akcií SBA.

ČLENSKÉ PRÍSPEVKY

V súvislosti so zmenou prechodu slovenskej koruny na euro, prezídium SBA schválilo členský príspevok pre členov SBA na rok 2009 nasledovne:

– súčasní  členovia SBA, ktorí zaplatia do konca roku 2008 budú mať členský príspevok 300 Sk a od 1.12009 do 15.2.2009 to bude 10 eur

– noví členovia, ktorí vstúpia do SBA od roku 2009 a členovia SBA, ktorí zaplatia až po 15. 2. 2009 majú stanovenú výšku členského príspevku 15 eur.

 

Ďakujeme všetkým, ktorí podporili činnosť SBA zaplatením svojho členského príspevku.

 

Milí priatelia, členovia SBA, všetkým Vám ďakujem za Vašu podporu a členstvo v SBA. Prajem Vám krásne sviatky v kruhu rodiny a Vašich najbližších, veľa úspechov a inšpirácie v roku 2009.

Dovidenia v roku 2009.

RNDr. Vladimír Ondejčík
prezident Slovenskej bonsajovej asociácie