Ako absolvovať Noelanders Trophy – Heusden Zolder

Pre tých z Vás, ktorí váhate, či ísť na Noelanders Trophy, lebo je to drahé, ďaleko alebo proste zaberie veľa času, sme pripravili návod pre začiatočníka ako prežiť cestu do Belgicka na jednu z najlepších európskych výstav.

POZOR – tento článok poskytuje informácie aktualizované v roku 2012, v roku 2015 sa koná Noelanders Trophy v meste Genk!

1. Ako sa dostať do Belgicka? Lietadlom.

Ísť autom, vlakom, autobusom? Všetko z toho je drahé a hlavne dlho trvá. Najideálnejšie je ísť z Bratislavy do Bruselu Ryanair-om. Cena je od 8 do 70 eur za letenku, čiže 16 až 140 eur za spiatočnú (dobrá rada: treba skúšať pár dní, budete prekvapený ako cena skáče hore dole a je dobré si letenku kúpiť aspoň 2 mesiace dopredu).

Pozor, Ryanair lieta na Brussel Charleroi, čo je južné letisko pre lowcost aerolinky, cca hodinu od Brusselu:


Zobraziť väčšie

K cene si je možné prikúpiť aj poistenie za 10 eur. Niektorí ho už možno máte ako firemné celoročné poistenie, ak chodíte na služobné cesty mimo SR (napr. Union Komfort alebo Union Komfort Storno). Pri piatich cestách sa už oplatí mať celoročné poistenie.

Tam aj späť lieta Ryanair ráno celý týždeň okrem soboty (čiže ideálne je ísť v piatok ráno a vrátiť sa v nedeľu ráno alebo v pondelok ráno).

 

2. Ako sa dostať z Charleroi niekde ďalej? Verejná doprava z letiska

Letisko za 13 eur poskytuje lístok, ktorý platí na odvoz autobusom na vlakovú stanicu Brussel Midi (nazývana aj Brussel South alebo Brussel Zuid). Chodí každých 30 minút a cesta trvá 40-60 minút podľa dopravných podmienok:
http://www.charleroi-airport.com/en/passengers/acces-and-parking/brussels-city-shuttle/index.html

Alebo môžete ísť autobusom na vlakovú stanicu (20 minút) a odtiaľ ten istý lístok platí do celého Belgicka na vlaky. Tento spôsob je na cestu na Brussel Midi časovo náročnejší (cez 60 minút)
http://www.charleroi-airport.com/en/passengers/acces-and-parking/by-rail-bus/index.html

Rovnako sa aj vrátite. Pozor na 3 veci:

 1. Najskorší vlak z Bruselu odchádza o piatej ráno, čím už nestíhate odlet lietadla. Najbližší vlak predtým ide o polnoci. Je preto lepšie ísť o štvrtej autobusom.
 2. „Returning ticket“ znamená iba lístok na cestu späť, nie spiatočný lístok. Spiatočný lístok sa predáva ako „Round trip“, ten však platí iba na jeden deň, tzn. „na otočku“.
 3. Bankomaty sú dosť často pre lokálných prevádzkovateľov (čiže Visa a MasterCard nefungujú), treba hľadať tie správne banky. Na Brussels Midi taký bankomat nie je, treba si peniaze zobrať zo sebou v hotovosti, alebo vybrať na letisku (BNP Paribas, zelený bankomat)

Čiže skončíte tu:

Zobraziť väčšie

3. Ako sa dostať z Brussel Midi do Heusden-Zolder?

Príchod v piatok do Bruselu je okolo druhej. Odtiaľ treba pokračovať ďalej smerom na výstavu, ak tam máte ubytovanie, alebo sa ubytovať priamo v Bruseli a na výstavu ísť až v sobotu ráno. Destinácia je vlaková stanicua Zolder (čítaj tak ako sa píše), určite nechoďte na stanicu Heusden (čítaj Hisden), je to síce tá istá dedina, no treba šlapať 5km pešo namiesto príjemných 5 minút zo stanice Zolder.

Nech sa už rozhodnete pre ubytovanie kdekoľvek, z Brussels Midi chodí vlak každú hodinu od 4:00 do 23:00. Cesta trvá skoro 2 hodiny. Cena je cca 13 za jednu cestu, dá sa kúpiť rovno aj spiatočný lístok. Pokladne sú pri čísle 5, dá sa platiť kartou a fungujú aj naše karty s čipom. Je to na jeden prestup, ale pozor, podľa zvoleného času sú 2 rôzne prestupné stanice, takže spoj je najlepšie pozrieť na:
http://www.railtime.be/website/home-en?gclid=CJH-y5aM0bQCFW3KtAodvFcAWQ

Zobraziť väčšie
No a potom sa už dá ľahko doraziť na Noelanders Trophy, lebo je to cca 500m od vlakovej stanice Zolder (po vystúpení z vlaku smerujte k pumpe, potom cez koľajnice pokračujte ďalej po hlavnej až kým nezbadáte komín a starú továreň, tam je Váš cieľ):
http://www.bonsaiassociation.be/fl/im/trophy/RouteplanCeDuBo.pdf
http://www.bonsaiassociation.be/en/routeNT.php


Zobraziť väčšie

4. Ubytovanie

Treba zvážiť, kde je lepšie bývať, či v blízkosti výstavy:
http://www.bonsaiassociation.be/fl/im/trophy/hotel2013.pdf

alebo niekde v blízkosti stanice Midi v Bruseli, nakoľko sa tak dá ráno ľahšie dostať na letisko pri návrate. Alebo skombinovať jednu noc v Heusden-Zolder a jednu v Bruseli.

Ubytovanie sa dá zohnať od cca 20 eur/noc. Ak je v skupine viac ľudí (3-4), tak sa oplatí požičať auto, vychádza to potom lacnejšie (auto stoji cca 30-50 eur/deň + palivo, lístky vychádzajú cca 60 eur/osobu). Pozor, auto na stanici Brussels Midi cez víkend tak ľahko nezoženiete (v nedeľu vôbec). To si treba zarezervovať rovno na letisku a tam ho aj vrátiť.

Zhrnutie alebo rýchly pomocník

 1. Brussel Charleroi nie je Brussels International Airport v Zavantem
 2. Visa a MasterCard karty nefungujú vo všetkých bankomatoch
 3. Karty s čipom nefungujú všade, napr. pri platbe lístku vo vlaku
 4. Brussels Midi sa volá aj Brussels South alebo Brussel Zuid
 5. Auto treba objednávať na letisku kvôli otváracím hodinám v centre

Kalkulačka

 1. Letenka 16 až 140+10 eur, do 150 eur
 2. Doprava 2x 13+13, čiže 52 eur alebo autom
 3. Lístok na výstavu 10 eur, s workshopom 20 eur na deň, resp. celý víkend všetko 30 eur
 4. Ubytovanie 20-50 eur-noc