Nádherný ostrov

Ilha Formosa

Vhupli sme do tmavých oblakov sfarbených zhora zapadajúcim slnkom a po chvíli sme opäť uvideli more posiate loďkami a pobrežné móla ostrova ležiaceho kúsok pod nami. Nádherný ostrov. Takýto dojem museli mať z tohto malebne rozmanitého kúska pôdy a vulkanických skál i drsní portugalskí námorníci, ktorí tu po prvý raz zakotvili svoje plachetnice v 16. storočí a pomenovali ostrov práve takto idylicky. Ilha Formosa – Nádherný ostrov. Toto staré pomenovanie zostalo vlastné ostrovu až dodnes, i keď ho svet už pozná pod menom Taiwan. Ostrov plný vône čaju, srdečných ľudí, sopečných pohorí , termálnych prameňov, vysokých pagod, bambusových hájov a všadeprítomného prenikavého spevu cikád silne pripomínajúceho zvuk otáčajúcich sa modlitebných mlynčekov budhistických mníchov.

Vlet do tmy

Vystúpili sme z moderného lietadla domácej spoločnosti Dragon air, ktorá ako snáď všetko na Taiwane mala vo svojom znaku čínskeho vodného draka symbol šťastia, tradícií a prosperity. Ovanul nás horúci vlhký vzduch a hlboká tma, hoci ešte pred pár minútami sa naše lietadlo kúpalo v jasných lúčoch zapadajúceho slnka. Nebolo ešte ani osem hodín večer a tma nás veľmi prekvapila. V niekoľkých minútach sme vleteli z jasného dňa do tmavej noci. Oblačnosť musela byť naozaj neobyčajne hustá, keď sa zotmelo tak náhle. Žeby i nad týmto ostrovom vládol smog? Nastúpili sme do veľkého auta našich taiwanských priateľov, ktorí nás už čakali na letisku a opustili sme Kaohsiung, najväčšie mesto južnej časti ostrova. Nahlas sme pritom drkotali zubami, pretože hoci vonku bolo naozaj tropicky sparno, v aute sme si užili studeného vzduchu, ktorý priamo na nás fučala prehnaná klimatizácia dobré dve hodiny, kým sme sa viezli alejami paliem ďalej na sever.

Čaj z Formózy

Auto zastalo pri malej čajovni a naši domorodí priatelia nás ponúkli typickým taiwanským nápojom. Dostali sme samozrejme čaj. Silný žltozelený čaj s mliekom, kockami ľadu a škrobovitými guľôčkami na dne sa sŕkal širokou slamkou z veľkého pohára. Na malom pulte plamienok sviečky zohrieval vonný olej v aromatickej lampe a jeho vôňa sa miešala s ostatnými vôňami rušného malého mestečka, v ktorom ešte naplno klokotal bujarý nočný život.

Vedeli sme, že v horúčavách najlepšie osvieženie poskytuje práve čaj. Dokonca horúci čaj. Ale prežiť ten pocit, keď sa cez deň prechádzate v horúcom a mimoriadne vlhkom vzduchu po otvorených plantážach a zbierkových záhradách bonsajov a viete, že vás o chvíľu zasa ponúknu dobrým teplým zeleným čajom, je ako sa tešiť na darčeky, ktoré sa majú každú chvíľu zjaviť pod vianočným stromčekom. Teplý čaj je jediná možnosť ako príjemne prežiť v horúcom tropickom vzduchu. Pije sa silný zelený a žltozelený čaj bez cukru. Termosku s čajom alebo s horúcou vodou na čaj si nosí každý so sebou. Bežný denný život sa točí stále okolo čaju. Čaje z Formózy sú známe po celom svete a práve na tomto ostrove má svoj pôvod pitie oolongu, žltozeleného čaju, ktorého lístky sú kratučko fermentované. I keď vynikajúce čaje z tohto ostrova ponúkame a varíme v našej nitrianskej Čajovni dobrých ľudí už roky, to vzrušenie, tú opojnú radosť a neskonalý pôžitok z ich vône a chute sme zvláštnym spôsobom naplno vychutnali až v ich domovine pod horúcim slnkom Formózy. Teraz ich s ešte väčšou láskou hladíme pohľadom a ponúkame ľuďom, ktorí hľadajú a nachádzajú krásu v jednoduchosti tohto skvostného nápoja.

Spev cikád

Taiwan je ostrovom čaju, ale aj prekrásnych a prastarých bonsajov. Prvé, čo ma však pri návšteve krásnych zbierkových bonsajových záhrad udivilo, bol zvláštny, veľmi intenzívny zvuk, ktorý v pravidelných vlnách silnel do maxima a zase tíchol. Napĺňal horúci vzduch nad bonsajmi a klesal k zemi. Vychádzal z hustých stromovitých porastov, ktoré oddeľovali jednotlivé záhrady a napĺňal celý priestor. Zvuky hmyzu, ktorý nebolo vidieť, ale jeho cvrlikanie bolo všadeprítomné a dodávalo týmto exotickým miestam zvláštny kolorit a atmosféru. Tak ako vôňa čaju a vlhkosť vlastnej kože.

Na Taiwane môžete vidieť naozaj prekrásne bonsaje. Ľudia ich tu pestujú so samozrejmosťou a fortieľom, ale i s láskou a rešpektom. Poznajú ich potreby i ich prirodzenú krásu, pretože ostrov je plný krásnych a starých stromov a bambusových hájov. Zvláštne zrkadlenie ľudskej duše odrážajú naozaj staré a dokonalé exempláre bonsajov, ktoré začali upravovať ruky majstrov minulých generácií. Zaujímavé boli i bonsaje, ktoré sa ešte len začali upravovať zo starých stromov rastúcich v divej prírode a boli pozmenené po prvý raz fantáziou človeka.

 

RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra