Obchodíky a budhistické chrámy

Obchodíky v chrámoch

Tak ako i v predchádzajúcich číslach Krajského hlásnika i dnes sa prenesieme pod horúce slnko malebného ostrova Taiwan a zastavíme sa v jeho vnútrozemí v budhistických chrámoch lemujúcich brehy bájneho Jazera Slnka a Mesiaca. Súčasťou dnešných chrámov sú i obchodíky s naozaj láka­vými suvenírmi pre početných turistov, ktorí radi navštevujú toto pútne miesto. Nedá sa im ubrať príjemná atmosféra a nevtieravá presvedčivosť, kto­rou okúzlia turistov niekedy väčšmi ako samotné svätyne.

Čínske mince

V jednom z malých obchodíkov nachádzajúcom sa v areáli najhonos­nejšieho chrámového komplexu sme obdivovali napríklad klasické čínske mince z rôznych dynastií so štvorcovým otvorom uprostred. Sú nielen krásne, ale ich dokonalý tvar má i svoj skrytý význam a podľa pravidiel čínskej mys­tiky pôsobí na človeka i na celé svoje okolie veľmi harmonizujúco a pozitívne. Preto sa často i v čínskych a japonských záhradách stretávame s týmto tvarom vyrytým do kameňa a slúžiacim na zachytávanie vody a na zvýraznenie krásy okolia.

Šperky z nefritu

Vnútornú krásu a silu ukrývali v sebe i šperky a sošky z nefritu, nád­herného zelenkavého kameňa, ktorý obdivovali a celé generácie milovníkov krásna a hľadačov pravdy. Sám známy čínsky filozof Konfucius o ňom pove­dal: “Je mäkký, hladký a lesklý – podobný dobru. Je tvrdý, pekný a silný – podobný umu. Jeho okraje sa zdajú byť ostré, ale nerežú – podobne ako spra­vodlivosť. Smeruje k zemi ako milosrdenstvo. Pri údere vydáva zvonivý zvuk podobný hudbe. Škvrny v ňom nie sú ukryté, ale zvyšujú jeho krásu – podobá sa pravde. Jeho žiara sa podobá nebeskému kráľovstvu a jeho nádherný ma­teriál narodený v horách a vode je podobný Zemi.”

V Číne doteraz znotovujú z nefritu jemné kameňorezby. Obľúbený je najmä motív všadeprítomného vodného draka. Tieto miniatúry slúžili na ochranu a zvýšenie vnútornej sily, zachovanie šťastia a dlhovekosti.

Čínske kaligrafie

Veľký dojem na nás urobili i klasické čínske kaligrafie maľované na jednoduchých rohožkách, zachytávajúce niektoré state z posvätných kníh, či jednoduché pravdy snažiace sa vyjadriť to podstatné o vesmíre a o mieste člo­veka v ňom. Je veľmi príjemné a temer fascinujúce dívať sa obraz, ktorý je vlastne písmom, či na písmo, ktoré je obrazom a snažiť sa precítiť čo jednotlivé znaky vyjadrujú. Je zaujímavé, forma je v súznení s obsahom. Znaky opisujúce nežné veci, ako je napríklad kvet, sú tiež nežné a znaky používané pre slová drastické a dramatické pôsobia rovnako. V tomto budhistickom chráme na Jazere Slnka a Mesiaca nás zaujala najmä kaligrafia pojednávajúca o pravde. Znak pre pravdu je veľmi zvláštny. Jeho základom je náš klasický kresťanský kríž v súznení s nílskym krížom používaným v starých dobách faraónov. Po­dobá sa však i človeku, mnoho detí kreslí ľudí podobne a ja som v ňom vi­dela i podobenstvo so znakom pre čaj. Nuž, také býva hľadanie pravdy.

Maľované lístie stromov

V malých chrámových obchodíkoch nájdete však i súpravy štetcov a rôzne tuše na maľovanie kaligrafií vlastnou rukou, lietajúcich čínskych drakov, hodvábne detské kimoná, ale i typicky čínsku zvláštnosť suché listy topoľov, líp, ginka a iných stromov pomaľované alebo potlačené malými obrázkami s motívmi čínskej krajiny a mytológie. Tento darček pre priateľov sa nám zdal zvlášť nápaditý a príjemný. Možno i u nás doma by bolo pekné pomaľovať alebo niečím pekným popísať jesenné lístie stromov a poslať ich niekam, kam by ich možno zavial vietor našich sŕdc.

Meditačná hudba

Chrámy a ich blízke okolie je naplnené jemnými vtieravými tónmi starej čínskej hudby. Naša duša sa rada nechá niesť, upokojiť a tak trochu učičíkať pomalou a pre nás nevšednou hudbou znejúcou snáď odvšadiaľ. A potom aj keď ju uši už nezachytia, zdá sa nám akoby znela tam kdesi v nás ďalej. Sú nahrávky starej čínskej hudby, ktorá nevznikla len tak pre pohodu a na počúvanie, ale zvolenými tónmi, ich frekvenciami a opako­vaním pôsobí na dušu a aj priamo na telo človeka a lieči bolesti hlavy a rôzne iné neduhy podobne ako rovnako stará čínska akupresúra. Nuž nenadarmo stará múdrosť hovorí, že choroba to je len zlá pesnička. A Číňania o tom ve­deli svoje.

Vajcia a konský moč

V obchodíkoch vonku pri ceste pred vchodmi do starých chrámoch je čulejší ruch i menej uhladená ponuka tovaru, ktorý jednoducho musí zaujať. Vrecia čínskych húb, sušenej zeleniny, korenín dávajú týmto miestam špecifi­ckú arómu a aj svojské čaro. Nám sa zdali neodolateľne krásne čínske čaje a čajová keramika ( a to bola pred nami ešte cesta do Yixingu – do prastarých keramických dielní, kde sa vyrábajú tie najkrajšie a najkvalitnejšie čajníky a bonsai misky na svete) a rôzne praktické domorodé predmety z bambusu, ktorého tu bolo všade naokolo dostatok. Nikde nechýbali ani typické čínske vajcia macerované v konskom moči dodávajúce mužom, ktorí sa osmelia ich zjesť obrovskú silu a neprekonateľnú potenciu. Záujem bol asi značný, odha­dujem podľa množstva pripravených vajec.

Strážcovia chrámu

Táto posilňujúca pochúťka zrejme nebola vhodná pre mníchov prebýva­júcich v blízkych chrámoch a kláštoroch, ale všimli sme si, že levy, ktorí sa často nachádzali pri vstupných bránach do týchto svätýň sa tvárili hrozivo a zúrivo cerili zuby na ľudí, ktorí sa odhodlávali vojsť. Ale keď sme už boli vo vnútri a obzreli sme sa späť na sediacich levov, pozornému oku pozorovateľa nemohlo uniknúť, že odtiaľto z pokoja chrámu pôsobili celkom inak. Bohaté hrivy im padali na plecia a štíhly chrbát a odzadu pri pohľade z vnútra chrámu modelovali telo ženy. Nebola to len hra fantázie. I pri všetkej kritič­nosti sme museli uznať, že to bol určite zámer autora. Nuž, každá minca má dve strany. A preto sa nikdy netreba dať zastrašiť na svojej ceste revúcimi šel­mami. Pretože ak navzdory nim prejdeme svoju púť, už nikdy sa nám pri po­hľade späť nebudú zdať strašnými. A ich sila zostane v nás.

RNDr. Alena Ondejčíková
Bonsai centrum Nitra