Ján Zagoršek

Narodil sa v roku 1939 v Bratislave. Pôvodným vzdelaním chemik-ekonóm sa profesne venoval predovšetkým teórii riadenia a neskôr informatike. T. č. je na dôchodku a jeho koníčkami je tvorba sugestívnych kameňov – suiseki a pestovanie bonsajov.

Ján Zágoršek

Bonsaistike sa venuje od r. 1989 a tvorbe sugestívnych kameňov od r. 1995. Je členom Slovenskej bonsajovej asociácie, kde sa angažuje najmä v sekcii SUISEKI. Stal sa jedným z prvých nadšencov a propagátorov tohto umenia na Slovensku. Ako vystavovateľ suiseki získal v ostatných rokoch na medzinárodných výstavách bonsajov a suiseki a na Národných výstavách Slovenskej bonsajovej asociácie viacero (už dvadsať päť, k 30.9.2011) najvyšších ocenení, napr. Grand Prix, President´s Award Bonsai Clubs International, Suiseki roka, Najkrajšie suiseki, Cenu múdrosti vekov, Čestné uznania ap.

alt

Aby sme si mohli porovnať známe osobnosti z podobného uhla pohľadu, zvolil som rovnaké
otázky pre všetkých. Tu je krátky rozhovor s Jankom.

Ako vníma bonsajistiku tvoja rodina? Sú tolerantní?
Mám skvelú manželku – jej sa všetko páči a je vyslovená pozitivistka. Bez jej podpory by
som sa ťažko mohol naplno venovať zbieraniu kameňov, tvorbe i vystavovaniu suiseki.
Ostatná (mladšia) rodina je v prejavoch nadšenia zdržanlivejšia. Vyvstáva vážna otázka, čo
bude „po“…

Kult materstva

Na ktorých akciách si môžeme zvyčajne pozrieť tvoje bonsaje/ suiseki?
Na domácej scéne je najdôležitejšou výstavou Národná výstava bonsajov a suiseki.
Medzinárodnú konfrontáciu postupujem každoročne na Bonsai Slovakia Nitra. Na týchto
výstavách som sa vždy snažil prezentovať premiérovo, s novinkami. V Bratislave je pravidelne akciou roka výstava Čarovný svet bonsajov a suiseki u Červeného raka. V zásade vítam každú ďalšiu možnosť prezentácie suiseki. Býva to tak 3-5 x do roka a o všetkých akciách informujem na www.suiseki.estranky.cz .

Čínske pohorie

Čo by si zmenil na fungovaní SBA?
To je riziko, položiť takúto otázku. Pretože treba toto i hento… Najdôležitejšie je vybrať tých správnych ľudí, ktorí by boli schopní a ochotní:

  • reprezentovať SBA po odbornej i manažérskej stránke, a to aj na medzinárodnom fóre (vystavovanie, prednášanie, publikovanie, jazyková vyspelosť)
  • všemožne zabezpečovať financie pre chod SBA, nebáť sa vnášať prvky komercie do činnosti SBA, prípadne zvažovať aj možnosti stimulácie
  • zdokonaliť prezentáciu úspešných členov, viesť archív (napr. doteraz ani z jednej NVBS nebol zostavený súbor ocenených exponátov, ktorý by bol „na večné veky“ uložený na webe a kedykoľvek prístupný)
  • byť aktívni na webe, prispievať, diskutovať, prípadne sa zapojiť do kontroverzných tém atď., atď.

Ale kde ich vziať? 🙁

počas prednášky o sugestívnych kameňoch v Nitre

Aký je tvoj sen v oblasti suiseki?
Svojou odpoveďou pravdepodobne prekvapím. Chcel by som mať čo najväčšiu konkurenciu!
Suisekistov totiž nepovažujem za súperov, ale za „rovnako trafených“ priateľov, s ktorými sa môžem podeliť so skúsenosťami, aj s radosťou nad vykonaným dielom.

Šperk

Vďaka za rozhovor.

Sandro

29. 11. 2011 Martin Krivošík (foto poskytol Ján Zágoršek)